KONTAKTY

V.P. Čkalova 784 / 22, Bubeneč

info@hostcz.org

+420 272 656 031

jose ibarra ifM0755GnS0 unsplash
benjamin wedemeyer prGcK LzpP0 unsplash
jordan whitt KQCXf zvdaU unsplash
2500 Stan se dobrovolnikem a daruj svuj cas CUT01
Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové

Dobrovolnická práce s rodinou

Dobrovolnická práce s rodinou je zaměřena na podporu bazálních vztahů mezi rodiči a dětmi. Stavíme na jednoduchém principu: Rodič pomáhá rodiči (respektive zkušený rodič pomáhá méně zkušenému rodiči). Podmínkou dobrovolnictví je vlastní rodičovská zkušenost.

Dobrovolnice má možnost navázat v rodině méně formální vztah, než je tomu v případě sociální pracovnice. Tráví v rodině více času (2-3 hodiny týdně), stává se pomocnicí a průvodcem, řeší běžné situace, vidí každodenní interakce mezi rodiči a dítětem, případně rodiči navzájem. Mnohdy bývá i určitým důvěrníkem. Díky tomu může dobře monitorovat situaci v rodině, snadněji získává důvěru rodičů, což umožňuje lépe pojmenovat problémy, a tím i specifikovat zakázku s čím rodina potřebuje pomoci.

Práce v rodinách je dlouhodobá (od 3 měsíců do 2 let). Role dobrovolníka spočívá především v praktické rovině (např. ukazuje rodičům, jak si hrát a komunikovat s dětmi, jak s nimi trávit volný čas, může poradit ohledně vaření, nákupů, hospodaření s penězi, hygienickými návyky a podobně), ale i podpůrné, kdy se rodina či rodič může vypovídat, vyplakat, svěřit, sdílet své radosti ale i starosti. Práce dobrovolníků posiluje sebevědomí klientů („stojím někomu za to, aby se mnou trávil bezplatně svůj čas“), které je vede i k lepší motivaci při řešení své situace. Dochází k přirozenému síťování lidí (klient-dobrovolník, ale i dobrovolníků mezi sebou), které posiluje víru v pozitivní hodnoty, podporuje spolupracující přístup a často vede k odstraňování různých předsudků.

Dobrovolnice procházejí interním školením pro práci s rodinou a ve své práci jsou vedeny, podporovány a supervidovány profesionálními pracovníky.

Služba pro rodiny s dětmi do 6 let.

Poskytujeme v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Podívejte se na dokumentární film o dobrovolnictví v rodinách na stránkách České televize.

HLEDÁME NOVOU KOLEGYNI/KOLEGU!

• Sociální pracovník/koordinátor dobrovolníků
• Pro přímou práci v ohrožených rodinách a pro koordinaci dobrovolníků