KONTAKTY

V.P. Čkalova 784 / 22, Bubeneč

info@hostcz.org

+420 272 656 031

O organizaci

HOST Home Start ČR

„Každé dítě by mělo zažít štěstí, lásku a radost ve své rodině. Vstupujeme do rodin, které hledají cestu, jak toho dosáhnout. Prostřednictvím dobrovolnické a profesionální práce podporujeme zdravé vztahy a vznik bezpečného prostředí v rodině.“ 

Kopie souboru foto 1
JSME TU PRO VÁS

Jaké dětství připravíme našim dětem, takový bude svět.

Historie

Vize a hodnoty

Kdo tvoří HOST

HOST vznikal ve velmi skromných podmínkách v propůjčené kanceláři od PhDr. Pavly Kuncové na Hájích, naproti Modré škole. Mnohé z prvních HOSTích dobrovolnic si jistě vzpomenou na neobyčejné zážitky, které probíhaly před prvními školeními dobrovolníků (jediné klíče od kanceláře, které spadly do výtahové šachty 5 minut před školení nebo výpadek proudu během školení, kdy jsme 20 min seděli v úplné tmě….a školení jsme dokončili za osvětlení z mobilních telefonů a mnoho dalších). Jen tak jsme se nedali, a tento naturel nás provází stále. Některé dobrovolnice zůstaly věrné HOSTu dodnes - Ilonka Dohnalová a Petra Zelenková.
 
Ja a deda moje promoce1

U samého zrodu HOSTu byl prof. Zdeněk Matějček - dědeček Alžběty Candia Muňoz. Pomohl nás nasměrovat na cílovou skupinu rodičů v nelehké životní situaci. Několik let v našich žádostech o dotace figuroval jako odborný garant, bohužel to dlouho nevycházelo, až na poslední žádost, kdy jsme dostali naše historicky první dotace, ale té se už bohužel nedožil. V roce 2007 se podařilo rozšířit naši pomoc rodinám do Brna a Liberce (který jsme museli po 10letech krásné práce uzavřít z finančních důvodů). V roce 2013 jsme otevřeli pobočku v Ostravě a 2015 v Hradci Králové. Některé roky nebyly lehké. HOST měl ale vždy štěstí na dobré lidi. V roce 2009, kdy jsme museli z finančních důvodů uzavřít pobočku v Brně. Brněnským dobrovolnicím to ale nedalo a nechtěly se jen tak vzdát. Dobrovolnici Míše Holubové se podařilo sehnat donora, díky němuž jsme mohli znovu otevřít pobočku, která skvěle prosperuje dodnes.

 
Za 20let jsme podpořili mnoho rodin. Posledních několik let se nám daří pomoci v průměru 250 rodinám ročně a z toho 400 dětem. Vytvořili jsme mnoho krásných projektů. Jedním z našich srdcových je Metoda Rodina hrou – interaktivní metoda zaměřená na podporu vztahu mezi rodičem a dítětem prostřednictvím hry a „Školička hrou“ – terapeuticko edukativní program pro rodiče s dětmi s prvky montessori pedagogiky. V letech 2009 -2017 byl HOST tutorem Home-Start Tanzania.

Rodina ktere jsem pomahali dobrovolnice Eunice

Těch mnoho let bylo radostných a šťastných, napínavých a dobrodružných. Nedovedu si představit, že bych si mohla vybrat lepší místo, kde strávím nejlepší léta svého života. Ale i přes naplňující práci, báječný tým a jedinečné dobrovolnice se člověk jednou unaví a opotřebuje. A to je moment, kdy by měl dobrý manažer poznat, že je čas, aby na jeho místo zavál nový svěží vítr. Ten nový svěží vítr je moje báječná kolegyně Kateřina Vápenková. Osobně jsem během práce v HOSTu získala i mnoho inspirace pro svůj vlastní život. Jedním z životních mouder, které jsem mnohokrát ocenila, bylo od Irenky, jedné maminky-klientky, která měla pět dětí, celkem v krátké době po sobě jdoucích, se kterou jsem několik let pracovala. Říkala mi: „Alžbětko, až jednou budeš mít děti, nesmíš je NIKDY ale opravdu NIKDY naučit spát v tichu, jinak se z toho zblázníš“. Alžběta Candia Muňoz, zakladatelka HOSTu a ředitelka v letech 2003-2023. V roce 2023 byla jmenována novou ředitelkou Mgr. Kateřina Vápenková.
 
Společně jsme to oslavily při příležitosti výročí 20.let od vzniku HOSTu. Katka se ujala své nové role od 1.1.2024.
Snimek obrazovky 2023 10 08 v 17.58.34
 

Věříme, že jaké dětství připravíme našim dětem, takový bude svět.

Hrdě sdílíme principy a know-how s mateřskou organizací Home-Start Worldwide. Patříme mezi národní projekty realizované ve 22 zemích na 5 kontinentech. Významným pilířem našich služeb je dobrovolnictví založené na předávání dovedností více zkušeným na méně zkušeného rodiče. 

Systematicky vyhodnocujeme dopad našich služeb a přizpůsobujeme je zjištěným výsledkům. Vytváříme nové efektivní přístupy k práci cílené na pomoc dětem a rodinám v komplikovaných životních situacích a labilním psychickém stavu. Našimi autorskými metodami jsou např. terapeuticko-edukativní program, metoda Rodina hrou a do značné míry i asistované kontakty.

Jsme respektovaným odborníkem v oblasti práce se specifickým klientem v sociálně právní ochraně dětí (nemotivovaným, manipulativním, agresivním). Poskytujeme tedy služby, které jsou pevně zakotveny v systému péče o děti a rodiny v ČR (terénní sociální práce v režimu SPOD, sociálně aktivizační služba a psychoterapii). Vzhledem ke komplexnosti našich služeb je pro nás klíčová podpora našich zaměstnankyň i dobrovolnic. Velkou roli hraje týmová spolupráce, ale zároveň se soustředíme na podporu individuálních dovedností každé z nich.

Podporujeme rozšíření našich autorských metod k odborné veřejnosti, účastníme se společenských debat týkajících se profesionální péče o rodiny s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí a pořádáme veřejné akce. Společně s organizací CEKAS jsme založili Centrum profesionální práce s rodinou.

HOST čítá v průměru 20 zaměstnanců a 60 dobrovolnic. Zakladatelkou organizace je Alžběta Candia Muňoz. Nejvyšším orgánem je správní rada s 5 letým funkčním obdobím.

  • Mgr. Lenka Philippová, předsedkyně
  • Petra Zelenková, Dis.
  • Mgr. Veronika Korčáková
  • Bc. Ilona Dohnalová
  • Mgr. Vlasta Spilková
  • Mgr. Klára Brázdová

Ředitelkou a statutárním zástupcem ústavu je:

Organizace byla založena ve spolkovém rejstříku vedeném Ministerstvem vnitra ČR pod č.j.: VS/1-1/52 462/03-R v roce 2003. V roce 2016 byla transformována na zapsaný ústav a je vedena v rejstříku ústavů u Městského soudu v Praze, oddíl U 428.

Mapa organizace

Jak to u nás vypadá?

organizacni struktura
Poznejte nás

Náš tým je plný dobrých duší

Katerina Vapenkova scaled

Kateřina Vápenková

Ředitelka organizace
Martina Zahradnikova scaled

Martina Zahradníková

PROJEKTOVÁ MANAŽERKA
Martina Ekrtova1 scaled

Martina Ekrtová

FINANČNÍ MANAŽERKA
Lucka Janakova scaled

Lucie Janáková

Praha: TERÉNNÍ SOCIÁLNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
Hanka Erbenova scaled

Hana Erbenová

Praha: TERÉNNÍ SOCIÁLNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
5Z6A0329 scaled

Lenka Horová

Praha: TERÉNNÍ SOCIÁLNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
Marie Korinkova scaled

Marie Kořínková

ADMINISTRATIVNÍ A PROJEKTOVÁ ASISTENTKA
Karolina Sladek scaled

Karolína Sládek

PRODUKČNÍ A FUNDRAISERKA
Judita scaled

Judita Mazánková

Praha: LEKTORKA TERAPEUTICKO EDUKATIVNÍHO PROGRAMU ŠKOLIČKA HROU
Snimek obrazovky 2023 02 28 v 13.54.45

Renáta Krábková Mielniková

Praha: LEKTORKA TERAPEUTICKO EDUKATIVNÍHO PROGRAMU ŠKOLIČKA HROU
Lenka Rackova scaled

Lenka Ráčková

Brno: TERÉNNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
Tereza Schardova scaled

Tereza Schardová

Brno: TERÉNNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
5Z6A0639 scaled

Magda Žabenská

Ostrava: TERAPEUTKA A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
Veronika Telcerova scaled

Veronika Telčerová

Ostrava: TERÉNNÍ SOCIÁLNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
Romana Hirkova scaled

Romana Hirková

Hradec Králové: TERÉNNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
Kristyna Bauerova scaled

Kristýna Bauerová

Hradec Králové: TERÉNNÍ PRACOVNICE SPOD A KOORDINÁTORKA DOBROVOLNÍKŮ
Výroční zprávy

Zde naleznete všechny naše výroční zprávy

Výroční zprávy o činnosti HOSTu od roku 2013 do současnosti naleznete pod jednotlivými odkazy ke stažení. V některých letech je zpráva auditora zvláštní přílohou, v ostatních případech byla součástí samotné zprávy.

Klikněte níže na konkrétní výroční zprávu a stáhněte si text v .pdf souboru:

Snimek obrazovky 2023 06 29 v 17.23.15
2022
VZ 2017
2017
VZ 2021
2021
VZ 2016
2016
VZ 2020
2020
VZ 2015
2015
VZ 2019
2019
VZ 2014
2014
VZ 2018
2018
VZ 2013
2013
Snimek obrazovky 2023 06 29 v 17.23.15
2022
VZ 2020
2020
VZ 2018
2018
VZ 2021
2021
VZ 2019
2019
VZ 2017
2017
VZ 2016
2016
VZ 2014
2014
VZ 2015
2015
VZ 2013
2013

HLEDÁME NOVOU KOLEGYNI/KOLEGU!

• Sociální pracovník/koordinátor dobrovolníků
• Pro přímou práci v ohrožených rodinách a pro koordinaci dobrovolníků