KONTAKTY

V.P. Čkalova 784 / 22, Bubeneč

info@hostcz.org

+420 272 656 031

MÉDIA

Už dvacet let pomáhají mladým rodinám v těžkých situacích, dobrovolník přijde až domů.

Věnují se rodinám v těžkých životních situacích. Podporují rodiče, kteří nenacházejí ve svém přirozeném prostředí dostatek opory. O tom, jak organizace funguje a jaké rodiny se k nim dostávají, vypráví v rodičovském podcastu Po mateřských stopách psychoterapeutka a ředitelka neziskové organizace HOST Alžběta Candia Muňoz.

Organizace HOST (Home-Start Česká republika) pomáhá ohroženým rodinám. Těm, které se ocitly v náročné životní situaci. Může jít o to, že je pro ně rodičovství zatěžující, nebo se jedná o náhlou událost, která rodinu zasáhla. Objevit se může i situace, kdy rodina čelí závažnějším problémům, jako je násilí, určitá forma závislosti nebo třeba finanční problémy.

„Pracujeme i s rodinami, které se setkaly s problémy jako domácí násilí. S prostředím, kde dětem není dobře, nezachází se s nimi dobře, probíhá tam manipulace, psychické týrání, fyzické týrání a tak dále,“ popisuje v rozhovoru Alžběta.

Klientům v organizaci poskytují stabilitu a pozitivní motivaci pro vytvoření láskyplného prostředí, aby mohli rodiče dostatečně podporovat zdravý vývoj svých dětí. Hlavním cílem je podpora rodin s dětmi v raných fázích života, ty totiž mají zásadní vliv na formování osobnosti a budoucí mezilidské vztahy.

„Je to období vývojově dynamické, kdy dítě hodně potřebuje rodiče pro svůj rozvoj,“ odpovídá Alžběta na otázku, proč se organizace věnuje rodinám s malými dětmi, tedy pod šest let.

Služby organizace poskytují podporu rodičům prostřednictvím vyškolených dobrovolníků. Ti navštěvují rodiny přímo v jejich domovech. Dobrovolník musí mít sám delší rodičovskou zkušenost. Díky té je schopen porozumět a předvídat různé situace, které mohou nastat.

„Rodičovská zkušenost je naprosto unikátní a nepřenosná. Dokud jsem se sama nestala mámou, mnoho věcí mi nedocházelo,“ přiznává Alžběta v rozhovoru.

Předtím než začnou pracovat s rodinami, musejí všichni dobrovolníci absolvovat vstupní pohovory a přípravné kurzy. Organizace spolupracuje také s řadou odborníků a s úřady, pro rodiče s dětmi pořádají mnohá školení.

Celé povídání o neziskové organizaci HoSt si můžete poslechnout v odkazu na úvodu článku.

DOBRÝ SKUTEK KDYKOLI, TŘEBA TEĎ!

Podpořte jeden z těchto projektů:

• Rodinné poradenství a podporu
• Komunitní zapojení
• Terapeutické poradenství

#homestartcr